Organizator:

Drugi dzień targów SAWO 2022 - tłumy w pawilonach i siła spotkań na żywo!

Podziel się

Targi SAWO - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa, to jedno z najważniejszych miejsc spotkań producentów i dystrybutorów sprzętu i wyposażenia służącego bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i pracy z profesjonalistami z branży BHP (managerami i specjalistami, handlowcami i producentami, specjalistami ds. szkoleń i usług BHP, przedstawicielami służb ratowniczych i mundurowych: strażakami i policjantami). Tegoroczne wydarzenie prezentuje najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową blisko 200 firm z branży ochrony pracy z Polski i zagranicy. Trzy dni targów BHP i PPOŻ w Poznaniu obfitują w nowości produktowe, merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę tego sektora, jak również prezentują najnowsze trendy w ratownictwie specjalistycznym.

Profesjonalnie przygotowana, kompleksowa ekspozycja, jak również szereg wydarzeń towarzyszących przyciągnęły dziś do Poznania sporą liczbę specjalistów. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sale, w których odbywały się konferencje, były wypełnione po brzegi słuchaczami z branży.

- Siłą targów SAWO jest kreowanie przestrzeni spotkań na żywo i prezentacji najnowszych technologii i trendów dla branży ochrony pracy. Testowanie produktów, możliwość zobaczenia innowacyjnych rozwiązań, porównania oferty różnych wystawców, czas na negocjacje – specyfiki targów SAWO nie sposób przełożyć na dostępne narzędzia online. Nie sposób też oddać klimatu spotkań i wydarzeń towarzyszących wystawie – mówi Marcin Gorynia, dyrektor targów SAWO.

We wtorek, 26 kwietnia – w drugi dzień targów SAWO, bardzo intensywnie zapowiadał się program wydarzeń i zaplanowanych atrakcji. 

Jednym z głównych punktów drugiego dnia targów była, przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, konferencja techniczną pt. "Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”, która skupiła szerokie grono projektantów branżowych, inżynierów budownictwa i pożarnictwa, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców budowlanych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami. Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych. Podczas konferencji najlepsi specjaliści w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym autorzy nowych wytycznych) zaprezentowali najnowsze zmiany w zakresie projektowania i instalowania urządzeń wykrywania i gaszenia pożarów.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem było seminarium przygotowane przez Zarząd Główny Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, podczas którego członkowie stowarzyszenia podzielili się z uczestnikami doświadczeniem w obszarze dobrych praktyk we wdrażaniu Normy ISO 450001. 

Dużą frekwencją cieszyła się konferencja "Bezpieczeństwo przede wszystkim", zorganizowana przez miesięcznik ATEST – Ochrona Pracy, Akademię Bezpieczeństwa MILWAUKEE i firmę DNV. Partnerami konferencji zostały: Koalicja Bezpieczni w Pracy i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Wydarzenie dedykowane było dla pracowników działów BHP, działów zakupów, pracodawców, a także pełnomocników zintegrowanych systemów zarządzania. W trakcie spotkania poruszona została problematyka doboru środków ochrony indywidualnej, nie tylko z punktu widzenia obowiązujących wymagań technicznych i prawnych, oceny ryzyka, ale również ergonomii i optymalizowania produktywności. Podczas dyskusji panelowej grono znakomitych prelegentów próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie deklarują miłość do bhp, ale nie pracują bezpiecznie?

 

 

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy przygotował bezpłatne seminaria, w ramach których zaprezentowano najnowsze wyniki prac prowadzonych w CIOP-PIB, dotyczące zagrożeń w środowisku pracy: akustyka i oceny zabezpieczeń przeciwhałasowych, zagrożenia pyłowe i system ich monitorowania oraz ocena jakości powietrza, zagrożenia biologiczne, a także prezentacja środków ochrony indywidualnej (sprzęt ochrony układu oddechowego czy chroniący przed hałasem).

 

Dzięki wystąpieniu Pawła Szczepańskiego z QES Consulting w ramach konferencji Safety 360, wszyscy zainteresowani mogli bliżej zapoznać się z tematem zarządzania ryzykiem - jak dobrać odpowiednie metody i  jak informować o ryzyku w środowisku pracowniczym.

Jednak kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO 2022 był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej (poszukiwawczo-ratowniczej z psami tropiącymi, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej z mobilnym robotem specjalistycznym IBIS oraz grupy ratownictwa technicznego). Widowiskowy i niezwykle emocjonujący pokaz zakładał wypadek komunikacyjny z udziałem pojazdu osobowego, w którym zakleszczony został kierowca. W symulowanej akcji ratownicy musieli rozpoznać zagrożenie, ewakuować z wraku samochodu osobę poszkodowaną oraz udzielić jej pomocy i bezpiecznie przetransportować poza obszar zagrożenia. Ponadto należało usunąć i zabezpieczyć przewożoną w pojeździe substancję chemiczną. Wydarzenie zgromadziło mnóstwo obserwatorów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy krok poznańskich strażaków.

 

Sporym zainteresowaniem odwiedzających targi SAWO w dniu 26.04.2022 cieszyły się również strefy pokazowe przygotowane we współpracy z partnerami:

  • Pokazy na żywo z wykorzystaniem mobilnego trenażera CSE Dräger
  • Prezentacja pojazdów i specjalistycznego sprzętu ratowniczego PSP
  • Pokazy - edukacja z zakresu prewencji społecznej przy użyciu mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego wraz z modułem Woda-Las
  • Wernisaż „Bezpieczeństwo w domu. Gaśnica”.
  • Wystawa retro osprzęt strażacki i pojazdy zabytkowe
  • Muzeum BHP - wystawa historycznych eksponatów BHP pn. "POMOCE DYDAKTYCZNE W SZKOLENIACH BHP – EWOLUCJA"
  • Szkolenia z Pierwszej Pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości VR
  • Strefa dronów i maszyn latających

 

Każdego, kto jest ciekawy, co przyniesie kolejny, ostatni już dzień targowy, zapraszamy w środę (27 kwietnia 2022 r. od godz. 10.00 do 17.00) do odwiedzenia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

SAWO 2022 – RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA!