Organizator:

Lotnicze wsparcie straży pożarnej - wiatrakowce i drony

Podziel się

Maszyny latające w jednostkach PSP i OSP znacznie usprawniają przebieg pracy i poprawiają jej bezpieczeństwo. Drony czy wiatrakowce potrafią wykonać oblot terenu znacznie szybciej i dokładniej, co ma szczególne znaczenie podczas monitoringu dużych obszarów. Te latające urządzenia zwiększają skuteczność ochrony, zmniejszając przy tym zarówno koszty, jak i obciążenie psychiczne oraz fizyczne personelu.

W ramach Strefy Dronów na targach SAWo 2022 firma Air Agro zaprezentuje szeroką ofertę statków powietrznych, które mogą świadczyć usługi w sektorze rolniczym i leśnym i być wsparciem dla jednostek PSP czy OSP. Będą to m.in. modele: 3x wielowirnikowce Agro, 2x samoloty obserwacyjne, 2x heksakoptery, 1x quadrocopter obserwacyjny, 1x motolotnia. Agrodron to sześcioramienny wielowirnikowiec (heksakopter) z możliwością zastosowania jednego z dwóch rodzajów napędu, elektrycznego lub hybrydowego, stworzony na potrzeby rolnictwa precyzyjnego i leśnictwa. Dzięki wyjmowanym ramionom konstrukcja posiada kompaktowy charakter i z powodzeniem mieści się w skrzyni transportowej o szerokości 1 metra. Urządzenie wykonuje loty przy pomocy sterowania ręcznego lub według wcześniej zaprojektowanej trasy wprowadzonej do jego pamięci (lot automatyczny).

 

Ponadto, oferta Air Agro będzie rozbudowana o usługi z wykorzystaniem wiatrakowców AAT : skanowania, zastosowania militarne, straż pożarna, agro gyro, patrolowanie czy loty widokowe.

Piloci-strażacy wykorzystujący wiatrakowce do operacji lotniczych związanych z patrolowaniem podkreślają ich znaczenie i ważną rolę, ponieważ z pułapu 1500 stóp są w stanie określić dokładną lokalizację zagrożenia w promieniu aż do 50 kilometrów. Dodatkowo mogą kontrolować cały teren objęty pożarem oraz koordynować wszystkie działania z powietrza. Wiatrakowce dzięki swojej niezawodnej konstrukcji skutecznie patrolują granice, gospodarstwa oraz parki narodowe. Bardzo łatwa modyfikacja wyposażenia wiatrakowca sprawia, że w zaledwie kilka minut wiatrakowiec może przekształcić się amfibię z możliwością poruszania się na lądzie, wodzie i powietrzu. Wiatrakowce są odporne na mocny wiatr i zmienne warunki atmosferyczne, które często występują w rejonach otwartych wód. Za pomocą skanowania z wiatrakowca i uzyskanych danych użytkownik ma możliwość przygotowania i opracowania m.in. takich informacji, jak: ocena warunków glebowych oraz stanu upraw, ocena przyrostu naturalnego, ocena stanu degradacji, ocena rozmiaru strat. Wiatrakowce mogą być przystosowane do indywidualnych potrzeb jednostek takich jak: policja, wojsko, straż graniczna lub też straż pożarna. Możliwość wszechstronnej adaptacji wiatrakowca do zaistniałych potrzeb w danej chwili jest główną ich zaletą. Piloci sami mogą dostosować statek powietrzny do akcji i zamontować potrzebny im sprzęt typu: kamery obserwacyjne, sprzęty pomiarowe, kamery termowizyjne.Łatwy i szybki montaż / demontaż sprzętu AGRO na wiatrakowcu umożliwia dostosowanie każdego wiatrakowca pod system AGRO AAT. Wiatrakowce wykorzystywane są w rolnictwie precyzyjnym i gospodarce leśnej. Wykorzystuje się tutaj nowo opracowaną metodę DSS (Decision Support System), która może określić potrzeby zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania szkodników. Dzięki szybkiemu pozyskiwaniu danych metodą DSS  możliwa jest  szybka interwencja w przypadku zagrożeń roślin i lasów.