Organizator:

Razem dla bezpieczeństwa – podsumowanie drugiego dnia Targów SAWO 2024

Podziel się

- Bezpieczeństwo to słowo klucz tegorocznych Targów SAWO. W żadnej dziedzinie bezpieczeństwo nie jest stanem stałym, nie jest czymś danym nam raz na zawsze. Naszym wspólnym zadaniem jest dbanie o to bezpieczeństwo i polepszenie mechanizmów które prowadzą do jego zwiększenia dlatego właśnie tegoroczne targi odbywają się pod hasłem „Razem dla bezpieczeństwa” – podkreślała Elżbieta Roeske, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP, podczas otwarcia jednej z licznych konferencji, odbywających się drugiego dnia Targów SAWO.

Hasło „Razem dla bezpieczeństwa” przyświecało również bogatemu programowi wydarzeń i atrakcji, które miały miejsce drugiego dnia Targów. Jak co roku zwiedzający w Poznaniu mogli liczyć na udział w widowiskowych pokazach, warsztatach, szkoleniach i merytorycznych konferencjach organizowanych przez wiodące instytucje branżowe, wystawców i partnerów medialnych.

 

Konferencje wytyczające trendy

Jednym z głównych punktów drugiego dnia targów była, przygotowana przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Grupę MTP, konferencja techniczna pt. „Nowoczesne instalacje przeciwpożarowe w ochronie życia i mienia”. Wydarzenie skupiło szerokie grono projektantów branżowych, inżynierów budownictwa i pożarnictwa, architektów, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawców budowlanych, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, firm zajmujących się instalowaniem systemów przeciwpożarowych, a także właścicieli i zarządzających obiektami.

Tematem przewodnim był postęp techniczny, który wymusza również zmiany w wymaganiach projektowania, instalowania i eksploatacji urządzeń przeciwpożarowych. Podczas konferencji najlepsi specjaliści w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych (w tym autorzy nowych wytycznych) zaprezentowali najnowsze zmiany w zakresie projektowania i instalowania urządzeń wykrywania i gaszenia pożarów.

Starszy brygadier, dr inż. Dariusz Marczyński, Dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego, MSWiA, podkreślał iż bezpieczeństwo pożarowe jest obecnie postrzegane jako wytyczanie kierunków, standardów ale też i metod, które są punktem wyjściowym dla innych dziedzin.

- Widzimy, że np. przy zagrożeniach terrorystycznych czy przy zagrożeniach związanych z infrastrukturą krytyczną, wielu inżynierów, ekspertów czy znawców infrastruktury krytycznej zaczyna cytować rozwiązania, które są stosowane, przyjęte albo dyskutowane w przestrzeni bezpieczeństwa pożarowego. – mówił Dariusz Marczyński.

- Jest to niezwykle istotne, kiedy w dobie zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa w naszym państwie ale także i tego globalnego, widzicie Państwo bardzo szeroko tematykę bezpieczeństwa ludności w naszym kraju. Za to bardzo serdecznie chciałem podziękować i życzyć Państwu nie tylko owocnych obrad ale przede wszystkim dobrych wniosków które mogą służyć Państwa rozwojowi ale przede wszystkim podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa ludności. – podsumował.

  

 

Cyfryzacja w świecie BHP

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również konferencja zorganizowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Tematem konferencji „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym” były zmiany w obszarze bezpieczeństwa pracy związane z rozwojem nowych technologii i cyfrową transformacją organizacji.

Organizatorzy zaprosili do udziału w konferencji znanych i cenionych ekspertów z branży BHP, którzy podjęli takie tematy jak zmiany w prawie dotyczące pracy w świecie cyfrowym, szanse i zagrożenia dla bezpieczeństwa i higieny pracy niosą ze sobą technologie Przemysłu 4.0 czy dojrzałość cyfrowa polskich przedsiębiorstw.

Józef Witczak, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, witając uczestników spotkania podkreślił, że żyjemy w czasach, w których rzeczywistość wirtualna i realna wzajemnie się przeplatają. Osoby zajmujące się bezpieczeństwem pracy muszą mieć tą świadomość i postępować w taki sposób, aby to co najistotniejsze czyli to aby bezpieczeństwo pracy było zachowane w każdej rzeczywistości w której się znajdujemy.

- Powinniśmy dobrze poznać i rozwijać w naszej branży wszystkie nowinki technologiczne, które się obecnie pojawiają, ponieważ one mają nam służyć i oby zawsze służyły ku poprawie bezpieczeństwa. Dlatego postanowiliśmy podjąć ten temat „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”. Rozwoju postępu nie zatrzymamy ale wiemy i trzeba nam stale dbać o bezpieczeństwo pracy aby i w rzeczywistości wirtualne i w tej realnej było bezpiecznie –podkreślił Józef Witczak.

bhp konferencja

 

Atrakcje zapierające dech w piersiach

Strefy pokazowe przygotowane we współpracy z partnerami targów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy obserwatorów podziwiały wystawę pojazdów i najnowocześniejszego sprzętu ratowniczego będącego na wyposażeniu jednostek PSP z terenu województwa wielkopolskiego, strefę dronów i maszyn latających czy ekspozycję osprzętu strażackiego retro.

Dla tych, którzy oprócz obserwowanie pokazów chcieli spróbować swoich sił w dziedzinach związanych z higieną i bezpieczeństwem pracy, czekały zajęcia praktyczne i warsztaty. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się m.in. zajęcia Szkoły Latania Lipowicza czyli gry połączonej z praktycznymi ćwiczeniami z prac na wysokości, dynamicznych warsztatach pierwszej pomocy prowadzonych przez Polską Grupę Ratownictwa Medycznego, szkoleniach z pierwszej pomocy w rzeczywistości VR zorganizowane przez Fundację Strażacy Wielkopolska oraz wiele szkoleń odbywających się na stoiskach wystawców.

Jednak kulminacyjnym punktem programu drugiego dnia targów SAWO 2024 był dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych Państwowej Straży Pożarnej działających w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu. Widowiskowy pokaz działań ratowniczych dotyczył wypadku komunikacyjnego z udziałem pojazdu osobowego. W symulowanej akcji ratowniczej strażacy-ratownicy musieli rozpoznać zagrożenie, ewakuować z wraku samochodu osobę poszkodowaną, udzielić jej pomocy oraz bezpiecznie przetransportować poza obszar zagrożenia. Dodatkowo musieli zlokalizować, usunąć i zabezpieczyć przewożoną w pojeździe substancję chemiczną. Dorosłych strażaków podczas prezentacji wspierali adepci pożarnictwa z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie, którzy również przedstawili symulowany (bezpieczny) pokaz ratownictwa, wykorzystując m.in. własnoręcznie zbudowany pojazd-melex i jego wyposażenie.

Wydarzenie zgromadziło mnóstwo obserwatorów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy krok strażaków.

pokazy PSP - SAWO 2024 SZKOŁA LATANIA LIPOWICZA NA TARGACH SAWO 2024

 

KUP BILET NA SAWO MAPA EKSPOZYCJI FOTOGALERIA - SAWO 2024