Targi SAWO 2022 - dla pasjonatów i profesjonalistów
Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO 2022 to idealne miejsce na to, by zaplanować i wdrożyć działania zmieniające rzeczywistość prywatną i zawodową w wygodną i bezpieczną przestrzeń. To tutaj można spotkać się z wystawcami prezentującymi najnowsze osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa pracy, z ekspertami dzielącymi się swą wiedzą i doświadczeniem oraz wziąć udział w pokazach na żywo, konferencjach i prezentacjach innowacyjnych i sprawdzonych w świecie rozwiązań. Uczestnictwo w targach SAWO 2022 w Poznaniu zaowocuje nową wiedzą oraz idealnie dopasowanymi rozwiązaniami, gotowymi do wdrożenia zaraz po wydarzeniu.
Tegoroczna edycja SAWO 2022 zapowiada się niezwykle interesująco. Poza przestrzenią ekspozycyjną, zaplanowano r ównież szereg atrakcji, zarówno dla pasjonatów, jak i profesjonalistów z branzy BHP i PPOŻ.
Na stoisku wystawienniczym Państwowej Straży Pożarnej w pawilonie 3A będzie można uzyskać fachowe porady dotyczące różnych zagadnień ochrony przeciwpożarowej, czy wziąć udział w interaktywnej grze o bezpieczeństwie. Strażacy będą prowadzić edukację z zakresu prewencji społecznej przy użyciu mobilnych symulatorów zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego wraz z modułem Woda-Las oraz pokazy udzielania pierwszej pomocy. Ponadto zaprezentowany zostanie nowoczesny sprzęt ratowniczy, w tym najnowsze samochody pożarnicze zakupione przez wielkopolskich strażaków.
Nowe spojrzenie na domową gaśnicę będzie pokazywać wystawa pt. „Bezpieczeństwo w domu. Gaśnica”. Wystawa jest efektem projektu realizowanego we współpracy Uniwersytetu Artystycznego z Państwową Strażą Pożarną i producentem gaśnic Ogniochron. Studenci kierunków Wzornictwo i Grafika podjęli się zaprojektowania nowych form i elementów składowych gaśnic oraz grafik informacyjnych, zachęcających do zaopatrzenia się w te urządzenia. Wystawa jest promocją projektu, którego celem było zwiększenie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa poprzez posiadanie, prawidłowe przechowywanie i umiejętność użycia gaśnicy.
Kulminacja strażackich atrakcji będzie miała miejsce 26 kwietnia br. kiedy to odbędzie się,
w strefie konferencyjnej pawilonu 3A, konferencja techniczna "Nowoczesne instalacje
w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”. Zaraz po zakończeniu konferencji, po godz. 14.30 odbędzie się dynamiczny pokaz działań ratowniczych grup specjalistycznych (poszukiwawczo-ratowniczej, wysokościowej, chemiczno-ekologicznej, wodno-nurkowej, grupy ratownictwa technicznego).
Szkolenia Pierwszej Pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości
Fundacja Strażacy Wielkopolska oraz firma 4 Help VR zapraszają do udziału w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości (VR). Pierwsza Pomoc VR to innowacyjne rozwiązanie szkoleniowe, które sprawia, że szkolenia z zakresu pierwszej pomocy będą bardziej realistyczne i angażujące. Wirtualna Rzeczywistość to obraz, dźwięk, przestrzeń i dotyk, całość „zamknięta” w świecie technologii. Poprzez testowanie różnych sytuacji w świecie wirtualnym z wykorzystaniem 4 Help VR, uczestnik szkolenia zyskuje przewagę w momencie realnych zdarzeń. Wirtualna rzeczywistość pozwala na odzwierciedlenie warunków panujących na miejscu zdarzenia i to bez żadnych negatywnych skutków ubocznych pomyłek. Podczas targów SAWO 2022 będzie można ćwiczyć, utrwalać i nabywać nowych umiejętności, a tym samym wzmacniać pewność siebie i zmniejszać stres. Szkolenia odbywają się z wykorzystaniem gogli VR oraz manekinów szkoleniowych.
Pojazdy zabytkowe i sprzęt retro
Targi SAWO to połączenie edukacji z tradycją i historią w tle. Na stoisku Fundacji Strażacy Wielkopolska będzie można zapoznać się również z informacjami dot. organizacji jednego z największych w Polsce pikników prewencyjno-edukacyjnych pod nazwą Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu (20.08.2022) – zwiedzający targi SAWO 2022 będą mogli podziwiać zabytkowe pojazdy strażackie: m.in. Żuk A151 i Trabant.
Ciekawa oferta sprzętu strażackiego retro będzie prezentowana także na stoisku OST Straszewo: sikawka przenośna firmy „Straż”, sikawka konna firmy „Gustaw Ewald” oraz AK z okresu międzywojennego firmy „Strażak”, dodatkowo strażacy w strojach z lat 60-tych.
Strefa Dronów i maszyn latających
W ramach Strefy Dronów firma Air Agro zaprezentuje szeroką ofertę statków powietrznych, które mogą świadczyć usługi w sektorze rolniczym i leśnym i być wsparciem dla jednostek PSP czy OSP. Będą to m.in. modele: 3x wielowirnikowce Agro, 2x samoloty obserwacyjne, 2x heksakoptery, 1x quadrocopter obserwacyjny, 1x motolotnia. Kluczowy model – Agrodron - to sześcioramienny wielowirnikowiec (heksakopter) z możliwością zastosowania jednego z dwóch rodzajów napędu, elektrycznego lub hybrydowego, stworzony na potrzeby rolnictwa precyzyjnego i leśnictwa. Dzięki wyjmowanym ramionom konstrukcja posiada kompaktowy charakter i z powodzeniem mieści się w skrzyni transportowej o szerokości 1 metra. Urządzenie wykonuje loty przy pomocy sterowania ręcznego lub według wcześniej zaprojektowanej trasy wprowadzonej do jego pamięci (lot automatyczny).
Ponadto, oferta Air Agro będzie rozbudowana o usługi z wykorzystaniem wiatrakowców AAT (Aviation Artur Trendak): skanowania, zastosowania militarne, straż pożarna, agro gyro, patrolowanie czy loty widokowe. Piloci-strażacy wykorzystujący wiatrakowce do operacji lotniczych związanych z patrolowaniem podkreślają ich znaczenie i ważną rolę, ponieważ z pułapu 1500 stóp są w stanie określić dokładną lokalizację zagrożenia w promieniu aż do 50 kilometrów. Dodatkowo mogą kontrolować cały teren objęty pożarem oraz koordynować wszystkie działania z powietrza. Wiatrakowce dzięki swojej niezawodnej konstrukcji skutecznie patrolują granice, gospodarstwa oraz parki narodowe. Bardzo łatwa modyfikacja wyposażenia wiatrakowca sprawia, że w zaledwie kilka minut wiatrakowiec może przekształcić się amfibię z możliwością poruszania się na lądzie, wodzie i powietrzu. Wiatrakowce są odporne na mocny wiatr i zmienne warunki atmosferyczne, które często występują w rejonach otwartych wód. Za pomocą skanowania z wiatrakowca i uzyskanych danych użytkownik ma możliwość przygotowania i opracowania m.in. takich informacji, jak: ocena warunków glebowych oraz stanu upraw, ocena przyrostu naturalnego, ocena stanu degradacji, ocena rozmiaru strat. Wiatrakowce mogą być przystosowane do indywidualnych potrzeb jednostek takich jak: policja, wojsko, straż graniczna lub też straż pożarna. Możliwość wszechstronnej adaptacji wiatrakowca do zaistniałych potrzeb w danej chwili jest główną ich zaletą. Piloci sami mogą dostosować statek powietrzny do akcji i zamontować potrzebny im sprzęt typu: kamery obserwacyjne, sprzęty pomiarowe, kamery termowizyjne. Łatwy i szybki montaż / demontaż sprzętu AGRO na wiatrakowcu umożliwia dostosowanie każdego wiatrakowca pod system AGRO AAT. Wiatrakowce wykorzystywane są w rolnictwie precyzyjnym i gospodarce leśnej. Wykorzystuje się tutaj nowo opracowaną metodę DSS (Decision Support System), która może określić potrzeby zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania szkodników. Dzięki szybkiemu pozyskiwaniu danych metodą DSS możliwa jest szybka interwencja w przypadku zagrożeń roślin i lasów.
Konferencje dla profesjonalistów
Zaufanie i wsparcie branżowych organów i instytucji centralnych oraz państwowych instytutów badawczych i przedstawicieli mediów, przekłada się przede wszystkim na wspólne budowanie bezpieczeństwa osób i mienia w naszym kraju. Efektem dobrej współpracy jest atrakcyjny program rzeczowych konferencji i pokazów dla profesjonalistów. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy i Państwowa Inspekcja Pracy zapraszają 25 kwietnia 2022 r. do udziału w konferencji pn. „Obciążenie fizyczne, stres, hałas, wirusy - czynniki zagrożeń zawodowych i przyczyny niezdolności do pracy”. Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu organizują w dniu 26 kwietnia 2022 r. konferencję techniczną pt. "Nowoczesne instalacje w ochronie życia i mienia – projektowanie i eksploatacja”. Z kolei Firmy Milwaukee oraz DNV wraz z czasopismem ATEST-Ochrona Pracy zapraszają na Akademię Bezpieczeństwa, która odbędzie się w ramach targów SAWO 2022. Konferencja "Bezpieczeństwo przede wszystkim" wraz z emocjonującymi pokazami już 26 kwietnia 2022 r. dostarczą wszystkim uczestnikom ogromną porcję wiedzy i niezapomnianą dawkę wrażeń! Również tego samego dnia – 26 kwietnia 2022 r. - Zarządu Głównego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP serdecznie zaprasza do udziału w seminarium pt. "Dzielimy się wiedzą - dobre praktyki we wdrażaniu normy 45001". CIOP-PIB przygotował również seminaria dotyczące zagrożeń w środowisku pracy, poruszające tematykę: akustyka, zagrożenia pyłowe, zagrożenia biologiczne, środki ochrony indywidualnej. A o kulturze bezpieczeństwa będzie można posłuchać podczas wystąpień: Step2Safety oraz Safety Media.
SAWO: 25-27.04.2022, Międzynarodowe Targi Poznańskie.